Mekanik tesisat; Isıtma sistemi, Soğutma sistemi, Havalandırma sistemi, Temiz su sistemi, Atık su sistemi, Sıcak su sistemi ve Yangın söndürme sistemi olmak üzere 7 bileşenden oluşmaktadır.

Isıtma sistemi: Yapının ısınmasını sağlayan tesisat sistemlerini kapsar. Isıtma kazanları veya diğer ısıtma donanımları ayrıca radyatör, fan-coil, konvektörleri kapsamaktadır.

Soğutma–Klima sistemi: Yapının sıcak dönemlerde soğutulmasını sağlayan sistemleri kapsar. Akışkan soğutucu (chiller), klima cihazı vs. ve Fan coil, klima cihazlarını kapsamaktadır.

Havalandırma sistemi: Yapı içerisindeki havanın taze ve temiz olarak tutularak canlıların konfor içerisinde yaşamını teminine yönelik temiz hava temini ve kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan ekipmanları kapsamaktadır. Havalandırma sistemi içerisinde havalandırma kanalları (emiş-üfleme), klima santralleri, fanlar ve menfezler yer almaktadır.

Temiz su sistemi: Yapı içerisinde su ile ilgili ihtiyaçların konforlu olarak teminini sağlar. Yapıların içerisinde bulunan Pompalar, hidroforlar, su depoları aynı zamanda su arıtma ve su yumuşatma sistemleridir. Kullanım suyu ve içme suyu sistemlerini kapsamaktadır.

Atık su sistemi: Yapıda oluşan atık suların güvenli, konforlu bir şekilde binanın dışına, ana atık su sistemine ulaştırılmasını sağlamaktadır. Binanın kanalizasyon ve su giderleri ile ilgilidir.

Sıcak su sistemi: Temizlikte, yıkanmada ve muhtelif ihtiyaçlar için gerekli olan sıcak suyun üretilmesini sağlamaktadır. Doğalgaz, kömür mazot gibi sıcak su üretme sistemlerini kapsamaktadır.

Yangın söndürme sistemi: Yangın çıkması halinde kısa sürede ve etkin olarak müdahale edebilmeyi sağlayan sistemlerdir. Yangın dolaplarının yeri ve konumu, yangın söndürme sistemleri ve teknolojileri ile ilgilenmektedir. Bunun dışında yangın bariyerlerinin yapıda nerede olacağını ayarlamaktadır.